TRIZ 9 Kutu Analizi - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

9 Kutu, odaklanmak istediğimiz inovasyonun kapsamını belirlemek ve farklı zaman dilimlerinde (geçmiş, şimdi, gelecek) ve ölçekte (üst sistem, sistem ve alt sistem seviyeleri) çözümler bulmak için kullanılan bir TRIZ aracıdır.

Genelde işimize kolaylaştırmak için elimizdeki göreve odaklanmanız faydalıdır çünkü bunu yapmak çalışma verimimizi artırmak ve düşüncemizi mantıklı sınırlar içinde tutmak mantıklıdır. Bununla birlikte, bu odaklanma bir tür psikolojik atalet oluşturabilir ve düşüncenize ve dolayısıyla sorunları ve durumları anlamanıza yanlış sınırlamalar getirebilir.

9 Kutu Zaman ve Ölçekte Düşünmenizi sağlayarak, içinde bulduğunuz herhangi bir duruma ilişkin anlayışınızı genişletmenize yardımcı olur; bakmanız gereken şeyin kapsamına ve aramanız gereken yeni çözüm türlerine meydan okur. Çoğunlukla çok yenilikçi çözümler, kafanızı detaylardan çıkarır çıkarmaz bulunabilir. Uygulaması çok kolaydır:

  • İstediğiniz kutudan başlayabilirsiniz.
  • Hem problemin anlaşılması için hem de çözümleri önerirken kullanabilirsiniz
  • İstediğinizde kutu sayısını artırabilirsiniz. (örneğin yakın gelecek veya uzak gelecek)
  • Anlaşılması kolay olması için birbirini takip eden birkaç 9 Kutu uygulaması yapabilirsiniz.
  • Üst sistem örnekleri: Çevre, toplum, pazar, devlet, belediye
  • Alt sistem örnekleri: alt parçalar, birleşim elemanları,

Aşağıda bir TRIZ eğitiminde yaptığımız örneği inceleyebilirsiniz:

BiLiG Operasyonel Mükemmellik Danışmanları planlama, uygulama, eğitim ve teknoloji alanlarında destek verecek yeterlilik ve deneyimle OPEX ihtiyaçlarınız için yanınızdadır. Detaylı bilgi için aşağıdaki “Book Now” kutusundan çevrimiçi görüşme için randevu alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Fonksiyon Analizi Nedir?

wpChatIcon