Operasyonel Mükemmellik - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Operasyonel Mükemmellik

Operasyonel Mükemmellik Nedir?

Operasyonel Mükemmellik ya da kısa adıyla OpEx, organizasyonların stratejilerini iş sonuçlarına vardırma yolunda işleyen tüm süreçlerindeki verim, kalite gibi karlılığa etki eden faktörleri Yalın 6 Sigma, TPM, DFSS, Dijitalizasyon gibi bilimsel ve kendini dünyaca kanıtlamış metotlar kullanarak müşterilerine katma değer sağlayacakları şekilde iyileştiren bir yaklaşımdır. Operasyonel Mükemmellik kuruluşların karlılığını artırır.

 

Neden Operasyonel Mükemmellik?

Organizasyonlar sürekli değişimle karşı karşıyadır. Başlangıçtaki kurulan düzen zamanla istekleri karşılamada yetersiz kaldığından sürekli iyileştirilmelidir. Dünya çapında başarısını kanıtlamış Operasyonel Mükemmellik araçları ile;

 • Oluşan hataları önler.
 • Mevcut süreç maliyetlerinden tasarruf eder (enerji, doğalgaz, sarflar vs).
 • Süreçlerin verim ve etkinliklerini artırır (duruşlar, beklemeler, stoklar, personel, enerji vs).
 • Daha kaliteli üreterek/hizmet sağlayarak satış miktarı/payının artırır.
 • Maliyetleri azaltarak birim fiyat karlılığını artırır.
 • Satış verimliliğini artırırsınız.

 

Operasyonel mükemmellik araçları ile şu yeteneklere kavuşursunuz:

Operasyonel Mükemmellik araçları kalite iyileştirmeden, verimlilik artırmaya, stok optimizasyonundan duruşların azaltılmasına bir çok araç barındırır:

 • Yalın ile süreçlerinizdeki duruşlar azalır.
 • 6 Sigma ile ürün kalitenize etki eden değişkenliği kontrol altına alırsınız.
 • TPM ile makineleriniz "0 arıza, 0 hata, 0 kaza" prensibi ile çalışır.
 • 5S ile çalışma ortamınız size en yüksek verimi sağlayacak şekilde düzenlenir.
 • İstatistiksel Proses Kontrol (İPK) ile süreçlerinizdeki sinyalleri takip ederek hatalarınızı önlersiniz.
 • Süreç Haritalama ile süreçlerinizdeki verimlilik artışı ihtiyaçlarını görebilir ve iyileştirebilirsiniz.
 • Kök Neden Analizi araçları ile hataların sebeplerini tespit ederek kalitenizde iyileştirme sağlarsınız.
 • Görev Madenciliği ve Süreç Madenciliği ile süreçlerinizdeki verimlilik ihtiyaçlarını anlık olarak görebilir ve aksiyon alabilirsiniz.
 • Makine Öğrenmesi ile kompleks kalite problemlerinize etki eden sebepleri hızlı bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz
 • Dijitalizasyon teknolojileri ile süreçlerinizdeki insan kaynaklı kayıp ve hataları ortadan kaldırabilirsiniz.

Operasyonel Mükemmellik Adımları

Operasyonel Mükemmellik çalışmaları işletmenizin kapasite kullanımını, karlılığını ve cirosunu kısa ve orta vadede artıracak yatırımlardır. Her yatırımda olduğu gibi, Operasyonel Mükemmellik projelerinin çözümleri yatırımlarının da kuruluşlara tatmin edici bir yatırım geri dönüş (ROI) sağlaması beklenir. Bu yaklaşımda iki aşamalı bir yol uyguluyoruz:

1- Operasyonel Mükemmellik Fırsatlarının Bulunması (Opex-Check-Up®)

2- Operasyonel Mükemmellik Projelerinin Gerçekleştirilmesi (Roll-Out )

1- Operasyonel Mükemmellik Fırsatlarının Bulunması (Opex-Check-Up®)

1- Operasyonel Mükemmellik Fırsatlarının Bulunması (Opex-Check-Up®)

Yukarıda belirtilen Operasyonel Mükemmellik ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, kuruluşların stratejileri ile iş sonuçları arasındaki ilişkiyi kurar ve hedeflemeyi yapar. Süreçlerin kanıtlanmış bilimsel ve teknolojik metotlar kullanılarak analiz edildiği ve bu analizlere dayanılarak OpEx Yol Haritası’nın ortaya çıkarıldığı bir çalışmadır. Check-Up® süresi kuruluşun büyüklüğüne ve süreçlerinin kompleksitesine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

OpEx-Check-Up ®’tan şu çıktıları elde edersiniz:

Stratejilerinize ve maliyetlerinize en fazla etki eden Kritik Süreçler ve Temel Performans Göstergelerinin (KPI) belirlenmesi ile iyileştirmede doğru süreç ve alanlara odaklanırsınız. Buradaki amaç Operasyonel Mükemmellik projelerinin kuruluşunuz açısından en doğru süreçler içerisinden seçilmesidir.

Bu kritik süreçler bazında yüzlerce iyileştirme fırsatınız ortaya çıkarılır. Bu iyileştirmeler çok basit Kaizenler de olabilir optimizasyon çalışmalarının yapılacağı 6 Sigma projeleri de. Operasyonel Mükemmellik’te her türlü proje için farklı bir iyileştirme aracı mevcuttur.

İyileştirme Fırsatlarınız’ın finansal etkileri (mevcut kayıp ve iyileştirme sonucu kazanç) belirlenir. Operasyonel Mükemmellik projeleri belirli bir efor harcatan aktiviteler olduğu için finansal getirileri önceden belirlenmelidir.

Stratejik önem, kayıplara katkı, iyileştirme maliyeti ve beklenen fayda göz önünde bulundurularak önceliklendirilmiş İyileştirme Fırsatları Listeniz hazırlanır. Bu liste önümüzdeki 1-2 yılın tüm Operasyonel Mükemmellik projelerini içerir.

2- Operasyonel Mükemmellik Projelerinin Gerçekleştirilmesi (Roll-Out )

2- Operasyonel Mükemmellik Projelerinin Gerçekleştirilmesi (Roll-Out )

Check-Up sonrasında Operasyonel Mükemmellik projeleri seçildikten sonra Roll-Out adı verilen ikinci adım uygulanır. Roll-Out iki farklı şekilde olabilir:

​Proje Liderliği Yaklaşımı: Bu yaklaşımda belirlenen Operasyonel Mükemmellik projelerinin ilerletilmesinde danışmanlarımız proje lideri olarak görev alır ve kuruluşunuzdan belirlenecek kişiler bu projelere teknik ve uygulama desteği verir.

Eğitim ve Koçluk Yaklaşımı: Bu yaklaşımda ise Operasyonel Mükemmellik projeleri sürekli iyileştirme araçları hakkında detaylı eğitimler alan kuruluşunuz çalışanlarının liderliğinde yürütülür. Danışmanlarımız bu kişilere periyodik ve dönemsel koçluklar sağlar.

BiliG OpEx Şirket Profili İndir


Bilig OpEx şirket profilini indirerek bizi daha yakından tanıyın!

OpEx danışmanları sizi bekliyor ?

Kuruluşunuzun verim ve kalitesini iyileştirerek karlılığını artırmasını sağlayan Operasyonel Mükemmellik tabanlı teknolojik çözümler sunuyoruz.

+90 216 709 29 87
[email protected]

Şimdi Randevu Al

Verilen hizmet müşteri ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir.

Bizi Takip Edin
wpChatIcon