Fonksiyon Analizi Nedir? - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Evrendeki her olayın bir sebebi vardır. Bu sebepler farklı sistem seviyelerindeki fonksiyonlardan kaynaklanır. Örnek vermek gerekirse işletmede yaşadığınız bir verim problemi bir üst sistemden (örneğin yönetimsel kararlardan, ya da müşteriden) oluşabileceği gibi alt sistemlerden ya da komponentlerden (örneğin bir aşınmış bir kayış ya da rulman) kaynaklanabilir.

Fonksiyon Analizi ArGe ya da İnovasyon projelerinde problem sebeplerini analiz etmek için kullandığımız araçlardan birisidir. Bu tarz sistemler arasındaki sistemlerin alt sistemler ve komponentlerle ve üst sistemlerle arasındaki ilişkileri çıkarın aralarındaki etkileşimleri görmemizi sağlar.

Çizmesi çok basittir;

  • Öncelikle odaklanacağımız sistemin alt sistem ve komponentlerini kutu olarak çizeriz; burada mümkün olduğunca detaya girmek bizim için önemlidir.
  • Ikinci adımda her bir komponent’in birbirine olan fonksiyonunu çizersiniz burada dikkat edilmesi gereken şey sadece faydalı fonksiyonlar değil aynı zamanda zararlı fonksiyonlarını da gösterilmesidir. (fonksiyonlar itmek, çekmek, enerji aktarımı, bilgi aktarımı gibi başlıklar olabilir)
  • Fonksiyon tiplerine göre farklı renk ve özellikte oklar kullanabilirsiniz (örneğin faydalı fonksiyonlar yeşil, zararlı fonksiyonlar kırmızı gibi)

Örnek vermek gerekirse otomobil motorunun fonksiyonu otomobili hareket ettirmektir ama aynı zamanda zararlı bir fonksiyon olan havaya zehirli gazları atmaktır.

Aşağıda daha önce yapmış olduğumuz bir fonksiyon analizi örneğini inceleyebilirsiniz örnekte faydalı fonksiyonlar ve zararlı fonksiyonlar farklı renklerde ve farklı görüntülerde verilmiştir. Problemler bu fonksiyonların;

  • Fazla çalışması
  • Eksik çalışması
  • Kesikli çalışması
  • Hiç çalışmaması
  • Geç çalışması
  • Erken çalışması
  • Farklı bir fonksiyon yerine getirmesi

sonucu oluşabilir.

Fonksiyon Analizi’ni kullanarak TRIZ ile bu fonksiyonların birbirleriyle ortaya çıkarttığı çelişkileri ortadan kaldırarak inovatif çözümler bulabilir ya da FMEA ile bu fonksiyonlardaki potansiyel hata/arıza türleri hakkında çözümler geliştirebilirsiniz.

BiLiG Operasyonel Mükemmellik Danışmanları planlama, uygulama, eğitim ve teknoloji alanlarında destek verecek yeterlilik ve deneyimle OPEX ihtiyaçlarınız için yanınızdadır. Detaylı bilgi için aşağıdaki “Book Now” kutusundan çevrimiçi görüşme için randevu alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: TRIZ 9 Kutu Analizi

wpChatIcon