Neden Bilig İsmini Kullanıyoruz? - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Neden Bilig İsmini Kullanıyoruz? 

İlk defa tanıştığımız bir çok kişi Bilig’in anlamını ve neden bu ismi kullandığımızı soruyor. Bunu kısaca özetleyeyim.

BiLiG ne demek?

Bu ismi ben buldum. Göktürkçe Bilgi, Bilgiler, Bilgi Merkezi anlamında kullanılıyormuş. Hikayesi de çok kısa; sözlükten bizi anlatan sözcüklerin Türkçe karşılıklarını yazdığımda bulduğum sözcüklerden en çok hoşuma gidendi.

Peki bizimle ilişkisi nasıl diye sorarsanız onu da anlatayım:

BiLiG Operasyonel Mükemmellik adına çözümler sunmak amacıyla yola çıkan iki Uzman Kara Kuşak tarafından kuruldu. Operasyonel Mükemmellik nedir diye sorarsanız da; özetle operasyonel süreçlerin minimum maliyet ve maksimum kalite ve verimlilikte akmasını sağlamak olarak alabilirsiniz.

Geçmişte iyileştirmeler yaparken ikimiz de hardcore Yalın 6 Sigma’cı olduğumuz için her türlü iyileştirmeyi bu metotlarla çözebileceğimizi düşünürdük. Zamanla kuruluşların Operasyonel Mükemmellik yolunda farklı yollarla da başarıya ulaşabileceklerini gördük.

Biz de bu kendimizi buna uyum sağlayacak şekilde geliştirecek şekilde bilgimizi genişletmeye adadık. Her bilginin edinilmesi de belirli bir zaman gerektireceği için bazı konularda beraber ilerleyebileceğimiz çözüm ortakları ile çalışma yoluna girdik.

Bugün farklı bilgi ve yeteneğe sahip bir çok çözüm ortağımızla bu konuda hizmetler vermekteyiz. Bu da bizi BiLiG yani bilginin merkezi haline getiriyor diye düşünüyorum:)