Sizi İş Zekası (BI) Kullanımına Yönlendirecek 5 Kanıtlanmış Sebep - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Sizi İş Zekası (BI) Kullanımına Yönlendirecek 5 Kanıtlanmış Sebep 

Günümüzde artık her türlü süreç/makine/insandan veri alımı oldukça kolay bir noktaya ulaştığı için toplanan veri miktarı çok artmıştır. Bu miktardaki verileri artık bir Excel tablosuna bakarak anlamamız mümkün değildir. Bu amaçla bilgisayarınızdan veya buluttan erişebileceğiniz bir çok İş Zekası (BI) uygulaması geliştirilmiştir. İş Zekası uygulamaları bu miktardaki verilerin hızlı bir şekilde görsel olarak analiz edilmesi imkanını sunar bize. Aşağıdaki infografik iş zekasının faydalarını özet olarak açıklamaktadır. Devam eden detaylarda ise bu faydaların kanıtlarını bulabilirsiniz:

  • Hızlı karar vermenizi sağlar. İnsan beyninin bir görseli işlemesi 13 milisaniye sürmektedir.
  • Görsel bilginin hatırda kalması çok daha kolaydır. 1970’li yıllarda yapılan bir araştırmaya katılan kişilerin gördükleri bir görseli 3 gün sonra hatırlama oranları %90 olarak gerçekleşmiştir. Yazılı olarak okudukları bir bilgide ise bu oranı %10 olarak gerçekleşmiştir.
  • Görsel bilginin anlaşılması daha kolaydır. Bir konuyu anlatmak için görsel+yazı kullanımında başarı oranı medyanı %89 iken sadece yazı kullanıldığında bu oran %40 seviyelerinde gerçekleşmektedir.
  • Renkler bilginin hatırlanmasını kolaylaştırır. Renkli resimleri hatırlama oranı renksizlere göre görüntüleme süresinden bağımsız olarak %5-10 daha fazladır.
  • Görsel bilgi daha kolay işlenir. Beynimiz bir saatte yaklaşık 36000 görsel mesajı işleyebilirken bu sayı yazılı kelimelerde yaklaşık 15000 adettir.

İlginizi Çekebilir: OEE İçin 3 Dijital Tüyo

BiLiG OpEx, müşterilerine “kendi kendini ödeyen teknolojik çözümler” sunmaktadır. Detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.

wpChatIcon