Süreç Madenciliği’ni Kullanabileceğiniz 6 Farklı Alan - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Süreç Madenciliği’ni Kullanabileceğiniz 6 Farklı Alan

Eskiden Yalın ve/veya 6 Sigma projelerinde süreçlerin detaylı analizlerini yapmak için bol miktarda ofis ve sonrasında da sahada detaylı yerinde gözden geçirmek için zaman kullanıyorduk. Yaklaşık yarım gün süren bu uygulamada bol miktarda da post-it (mümkünse 3M çünkü diğerleri yeterince yapışmıyor) kullanıyorduk.

Teknolojinin gelişmesiyle Süreç Madenciliği bu sürenin ve post-itlerin azalmasını sağladı.

Peki Nedir Süreç Madenciliği

Günümüzde bir çok yazılım, olayları (events) (ekranda açılan bir pencere veya makinenin sıcaklığı yükseltmesi gibi) zaman damgaları (time stamps) ile (gün-ay-yıl-saat-dakika-saniye gibi)kayıt altına alır. Süreç Madenciliği yazılımları da bu zaman damgalarını kullanarak süreçlerdeki dar boğaz, kısır döngü, çıkmaz sokak (dead end) gibi verimsizlik oluşturan ve karlılığa direkt etki eden adımları çok kısa sürede tespit edebilme adına kullanılır. Bu özelliği sayesinde günümüzde RPA, BPA ve Yalın Yönetim konusunda iyileştirme yapmak isteyen bir çok organizasyonun işini çok kolaylaştırmaktadır.

Süreç Madenciliği ile Neler Yapabilirsiniz?

1- Üretimde kullandığınız bir makinenin işlem sürelerini analiz edebilir ve OEE artırabilirsiniz. (ısıtma, parçayı alma, işleme gibi çevrim süreleri, duruş ve bekleme süreleri gibi)

2- Sigorta poliçesi hazırlık sürecinde personellerin ortalama/medyan/azami/asgari doküman hazırlama sürelerini inceleyebilirsiniz.

3- Satın alma sürecinin uzun sürmesine sebep olan şişe ağzı aktiviteyi yakalayabilirsiniz.

4- EFT hazırlama sürecinde yeterli çalışan TZE (FTE) kullanıp kullanmadığınızı tespit edebilirsiniz.

5- Forkliftlerin duruş ve yükleme sürelerini analiz edebilirsiniz.

6- İşletme içindeki malzemelerin süreç boyunca nasıl aktığını inceleyip yarı mamül stoğu (WIP) ve tedarik süresi (lead time) analizi yapabilirsiniz.

Süreç Madenciliği ile yukarıda bazı örneklerini verdiğim bir çok verimsiz süreç kısa süre içerisinde tespit edilip aksiyonlar planlanlanabilir ve önceliklendirilebilir. Bu sonrasında sahada yapacağınız detay süreç analizini oldukça hızlandırabilir hatta ortadan kaldırabilir.

İlginizi Çekebilir: 5 Temel İcat Seviyesinde Neredesiniz?

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.

wpChatIcon