Operasyonel Mükemmellik için Yönetimin 5 Sorumluluğu - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Operasyonel Mükemmellik için Yönetimin 5 Sorumluluğu

Sürekli İyileştirme yolculuğuna çıkan her kuruluş duymuştur: “Yönetimin desteği başarı için kritiktir”; gereğince uygulayansa sayılıdır. Operasyonel Mükemmellik yönetimin desteğini değil işbirliğini gerektirir ve bildiğiniz gibi “sorumluluklar delege edilemez”.

Adanmışlık (commitment)

“Sucuklu yumurta yaparken, tavuk destek verir ancak inek adanmıştır. – Bir Kara Kuşak özlü sözü”

Başarılı bir OM yolculuğu yönetimden başlayarak her seviyede uzun süreli bir adanmışlık ister. Bu adanmışlık yönetimin bazı alışkanlıkları değiştirmesinden tüm sistemi gözden geçirme cesaretine kadar değişik zorluk seviyelerinde uygulamaları gerektirir.

Müşteri Odaklılık

“Müşteriye o kadar yakın olmalısınız ki ne istediğini o daha bilmeden siz söylemelisiniz – Steve Jobs”

OM iç müşterilere yönelik olarak “müşteri memnuniyetini”, dış müşterilere yönelik de “müşteri bağlılığını” hedefler. Müşteri bağlılığı her alanda sürekli bir memnuniyetin göstergesidir. Yönetim, iç ve dış müşterilerin beklentilerinin metodik olarak analiz edilmesini sağlamalıdır.

Strateji ve Planlama

“Nereye gideceğini bilmeyen kaptana hiçbir rüzgar yardım edemez. – Anonim”

Stratejik yaklaşım orta ve uzun vadede amaçlar belirleyebilmektir. Bu amaçlara yönelik yol haritasında daha yakın ara hedefler ve kısa vadeli aksiyonlar sayısal göstergelerle tanımlanır. Bunlar süreç yapısı içinde kademeli süreç KPI’larına indirgenir ve her iş adımı stratejik hedeflerden en az birini etkiler.

OM (OpEx) Yönetim Sisteminin İşletilmesi

“Mükemmellik bir alışkanlıktır. – Aristo”

OM, stratejinin belirlenmesinden başlayarak kritik alanların belirlenmesine, projelerin ortaya çıkarılmasına, iyileştirmelerin yapılmasına ve sonuçların izlenmesine kadar olan döngünün sürekli işlemesini gerektirir. OM Yönetim Sistemi bu döngüyü çalıştırır ve düzenler. Yönetimin sorumluluğu bu döngünün her adımında yer alarak, gereken yönlendirmeleri ve değişim yönetimini sağlamaktır.

İlginizi Çekebilir: Eğitim Karlılığınıza Nasıl Etki Eder? – 1. Bölüm 

Operasyonel Mükemmellik yolculuğunda süregelen alışkanlıkların değiştirlimesi, sayılan sorumlulukların somut görevlere evrilmesi, bakış açılarına ve günlük hayata yansıtılması gerekir. Bunun için yönetimle ve saha ile kendi dillerinde konuşabilecek güven ve açıklık esaslı bir koçluk kritik başarı faktörlerindendir

Operasyonel Mükemmellik hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

 

 

 
wpChatIcon