Yalın 6 Sigma Çalışmalarınızda Sizin İçin En Doğru Kuşak Programını Nasıl Seçebilirsiniz? - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Yalın 6 Sigma Çalışmalarınızda Sizin İçin En Doğru Kuşak Programını Nasıl Seçebilirsiniz?

Yalın 6 Sigma programlarında hangi kuşağın seçilmesi konusunda her zaman sorular olmuştur:

Kara Kuşak en statülü isme sahip onu seçelim” ya da

“Eski çalıştığım yerde Yeşil Kuşak ile başlamıştık, burada da öyle ilerleyelim” ya da

Yeşil Kuşak programı için yeterli süre ayırmakta sorun yaşıyoruz, acaba Sarı Kuşak programı bizim derdimizi çözebilecek yeterlilikte mi?”

gibi yorumlar sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Yalın 6 Sigma Kuşakları Tarihçesi

Bu sebeple önce kuşak mantığının kısa bir tarihçesini anlatmak isterim:

1986 yılında Unisys firmasında Altı Sigma‘nın (o zamanlar Yalın ayrıydı) büyük babası rahmetli Dr. Mikel Harry bir devre kartı projesi üzerinde çalışmaktaydı. Fabrika Müdürü Cliff Ames, Dr. Harry tarafından geliştirilen bu metottan daha sonra da faydalanmak için ekibini eğitmesini istedi.

Bir gece ofiste geç saatlere kadar oturan Ames ve Dr. Harry, bu eğitime katılan kişilere ne isim vereceklerini tartıştılar. Her ikisinin Uzak Doğu savaş sanatlarına olan ilgisi Kara Kuşak tanımının ortaya çıkmasına sebep oldu. Uzak Doğu savaş sanatlarında kuşak kişinin bilgi ve tecrübesini göstermektedir.

Eski bir Deniz Piyadesi olan Dr. Harry ordudaki yayılım yaklaşımını benimseyerek 1993 yılında ABB firmasında diğer kuşak fikirlerini ortaya çıkardı. Her bir kuşak farklı kapsama ve derinliğe hakimdi.

Yalın 6 Sigma’da Kullanılan Kuşaklar Nelerdir?

Sarı Kuşak:

Yeşil ve Kara Kuşak projeleri ekip üyesidir ve bu projeler kapsamında kendi projesinin ekip lideridir. Problem Çözme Araçları ve Temel İstatistiksel araçları kullanarak işletmelerdeki problemlerin %85’ini çözebilirler. Genelde 2-4 gün arasında bir eğitim ile bu araçları öğrenirler.

Yeşil Kuşak:

Problem Çözme Araçları ve İleri İstatistiksel araçları kullanarak problemleri çözen proje liderleridir. Genelde 8-12 gün arasında bir eğitim ile bu araçları öğrenirler.

Kara Kuşak:

Yeşil Kuşak araçlarının yanı sıra ürün ve süreç geliştirme de yapabilecek İstatistiksel araçlara (Deney Tasarımı, İleri Regresyon Modelleri, Güvenilirlik vs) hakim tam zamanlı proje liderleridir. Kara Kuşaklar aynı zamanda Yeşil Kuşaklar için koçluk ve eğitim faaliyetlerini de üstlenirler. Genelde 20-25 gün arasında bir eğitim ile bu araçları öğrenirler. İyi bir Kara Kuşak kuruluşunun ihtiyacını karşılamak için sürekli bilgisini günceller.

Beyaz Kuşak

Yalın 6 Sigma’nın amacını ve temel problem çözme araçlarını bilen kişilerdir.

Uzman Kara Kuşak

Yalın 6 Sigma’nın kuruluş içerisinde yaygınlaştırılması için gerekli koordinasyonu sağlayan tam zamanlı Kara Kuşaklar’dır.

Hangi Yalın 6 Sigma Kuşak Programı İşletmemiz İçin Uygundur?

  • Eğer işletmenizdeki problemler daha çok verimlilik kaybı ya da çok kompleks olmayan kalite problemlerinden oluşuyorsa Sarı Kuşak Programı ideal olacaktır. Örneğin; setup süreleriniz çok uzun, kalite problemleriniz bir veya bir kaç temel sebepten kaynaklanmakta.
  • Eğer işletmenizdeki problemler Sarı Kuşak Programı’na ek olarak kompleks kalite problemlerinden oluşuyorsa Yeşil Kuşak Programı ideal olacaktır. Örneğin; setup iyileştirmelerde elle yapılan ince ayarların matematiksel bir modele oturtulması gerekiyor, kalite problemleri bir kaç farklı sebebin matematiksel bir modelle açıklanmasını gerektiriyor.
  • Eğer işletmenizdeki problemler Yeşil Kuşak Programı’na ek olarak yeni süreç ve ürün tasarım ihtiyaçlarından oluşuyorsa Kara Kuşak Programı ideal olacaktır. Örneğin; yeni tasarlanmış kumaşın boyama parametrelerinin belirlenmesi, yeni kurulan makine enerji verimliliğinin kaliteyi etkilemeyecek şekilde optimize edilmesi
  • Eğer işletmenizde yukarıdaki programları başlattı iseniz çalışanlarınız için Beyaz Kuşak Programı başlatabilirsiniz.
  • Eğer işletmenizde Yeşil veya Kara Kuşak Programları başlattı iseniz. Kara Kuşaklar arasından en az 3 yıldır farklı projelerde proje liderliği ve koçluk yapmış kişileri Uzman Kara Kuşak olmaları için yönlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 6 Sigma Projelerinde Veri Toplarken Başınıza Gelebilecek 3 Tipik Olay

Sorularınız olursa yorumlar kısmına yazarsanız cevaplamaktan memnuniyet duyacağım.

BiLiG OpEx, müşterilerine “kendi kendini ödeyen teknolojik çözümler” sunmaktadır. Detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.

wpChatIcon