Hem Yalın Hem De Altı Sigma’yı Beraber Kullanmanız İçin 5 Sebep - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Hem Yalın Hem De Altı Sigma’yı Beraber Kullanmanız İçin 5 Sebep

1+1=2 midir yoksa daha fazlası var mıdır? Eğitimlerde sıklıkla sorulan sorulardan biridir:

“Neden Yalın ve 6 Sigma‘yı beraber kullanmalıyız?”

Operasyonel Mükemmellik araçları arasında en çok kullanılan Yalın ve Altı Sigma’yı beraber kullanma kavramı 2000’li yılların başında ortaya çıkmıştır. Buradaki temel amaç kuruluşların hem Yalın’ın verim artırıcı, tedarik süresi kısaltıcı araçlarını kullanması hem de 6 Sigma’nın değişkenlik azaltıcı ve kalite artırıcı metotlarını kullanmasını sağlamaktır. Bu sayede hem verim hem kalite iyileştirilmiş olacaktır.

Yalın 6 Sigma genelde Yalın araçlarının 6 Sigma Proje Yönetim Metodolojisi (DMAIC) üzerine serpiştirilmesi gibi gözükmekle birlikte aslında her iki metoda da hakim olan kişilerin çok daha farklı bir bakış açısına sahip olmasını sağlamıştır. İyi bir Yalın 6 Sigma Proje Lideri (Kara, Yeşil, Sarı Kuşak) bu sayede:

  1. 6 Sigma’nın proje belirlerken stratejilerin temel alınması prensibi ile Yalın’daki en temel araç olan Değer Akış Şeması‘nı birleştirerek departmanların ihtiyaçlarının ötesinde işletmenin gerçekten ihtiyaç duyduğu konuları belirler.
  2. 6 Sigma’nın finansal analiz aracı ile projelerin beklenen ve gerçekleşen getirileri doğru bir şekilde hesaplanarak yapılacak iyileştirmelerin önemi ortaya serilir.
  3. 6 Sigma’nın projeler için atanmış proje lideri (kuşak sahibi) ve proje sahibi (şampiyon) görevleri ile iyileştirmelerin gerçekleştirecek kişilerin sorumluluğu net bir şekilde gösterilir.
  4. Projeler Yalın’ın saha gücünü (Genchi Genbutsu) ve 6 Sigma’nın istatistik gücünü beraber kullanarak gerçekleştirilir. Örneğin bir SMED çalışmasında Regresyon analizi kullanabilir, ya da bir 6 Sigma projesinde girdileri (xler) tespit ederken sahada yapılacak bir gözden geçirme ile çok daha detay başlıklar ortaya çıkarılabilir.
  5. Yalın’daki Kaizen yaklaşımı ile 6 Sigma projelerinin daha erken sonuç alması sağlanır.

Özetle Yalın ve 6 Sigma’nın beraber kullanılması ile 1+1 denkleminin sonucu 2’den çok daha büyük olur.

İlginizi Çekebilir: Yalın 6 Sigma Çalışmalarınızda Sizin İçin En Doğru Kuşak Programını Nasıl Seçebilirsiniz?