Süreç Madenciliği Nedir? - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Süreç Madenciliği Nedir?

Karlılık, pazar payı ve satış artışı gibi iş sonuçlarınıza ulaşmanız için süreçlerinizin bu iş sonuçlarını gerçekleştirecek şekilde müşterilerinizin isteklerini kalite, süre ve fiyat açısından karşılaması gerekir. Süreçlerinizin bu müşteri isteklerini ne derecede iyi karşıladığı da süreçlerinizdeki faaliyetlerde gizlidir. Bu sırları tespit etmek için kullandığımız metotlardan biri süreç analizidir.

GELENEKSEL SÜREÇ ANALİZi

Endüstri Mühendisliği’nin annesi Dr. Lillian Gilbreth ve babası Frank Gilbreth tarafından geliştirilmiş olan süreç haritası ile yapışkan kağıtlar (post-itler) kullanılarak sürecinizin görselleştirildiği ve karmaşıklık, darboğaz, gereksiz döngü gibi katma değersiz faaliyetlerin tespit edildiği bir uygulamadır. Zaman içinde süreçlerin sayısının artması ve karmaşıklaşması ile süreç analizi aşağıdaki sebeplerden yeterli gelmemeye başlamıştır.

  • Süreç haritaları kişilerin algılarına bağlı olup genelde en sık karşılaşılan duruma göre çizilir. Bu durumda en sık rastlanan problemler gözükebilir ancak az sıklıkta ortaya çıkan konuları göremezsiniz.
  • Kişisel kararlara göre oluşan süreç varyantlarını tespit edemezsiniz.
  • Genelde bir ekiple çizilen ve zaman alan bir uygulamadır.
  • Süreçteki verilerle (süre, döngü sayısı, miktar, kategorik faktörler vs) anlık olarak entegrasyonu bulunmamaktadır.

Bu sebeple günümüzde dijitalleşmenin de artmasıyla bu ortamlarda (yazılım ve donanım) işleyen süreçlerdeki sırları ortaya çıkarmak için Süreç Madenciliği kullanılmaktadır.

SÜREÇ MADENCİLİĞİ NEDİR?

Süreçlerin, el değiştirme noktalarında sistemde bıraktığı log kayıtlarını izleyerek, süreçlerin akışlarını tüm çeşitlemeleriyle (varyantlar), veri destekli olarak ortaya koyan, yapay zeka algoritmalarına dayanan yeni bir teknolojidir.

LOG KAYDI NEDİR?

Tüm yazılımlar 1980’lerde çıkan syslog standardı ile olay kayıtları (event log) tutmaktadırlar. Bu kayıtlarda temelde 4 veri süreç madenciliği tarafından kullanılmaktadır. Bunlar;

  • Vaka no: Örneğin bir sipariş no.
  • Aktivite adı: Vaka nosu altındaki yapılan aktivitelerden biri. Örneğin Satın alma talebi yaratımı
  • Aktivite başlangıcı: Örneğin: Satın alma talebi yaratımı aktivitesinin başlatıldığı zaman
  • Aktivite bitişi: Örneğin: Satın alma talebi yaratımı aktivitesinin bitirildiği zaman

Süreç Madenciliği yapabilmek için bu dört veri olmazsa olmazdır. Bunlar dışında tutulabilecek diğer kategorik veriler ile yapabileceğiniz analizler neredeyse sınırsızdır.

BiLiG OpEx, müşterilerine “kendi kendini ödeyen teknolojik çözümler” sunmaktadır. Detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 6 Sigma Nedir?

wpChatIcon