6 Sigma ile Problemler Nasıl Çözülür? - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

6 Sigma ile Problemler Nasıl Çözülür?

6 Sigma’nın süreçlerdeki değişkenliği azaltmak için geliştirilmiş bir Operasyonel Mükemmellik metodolojisi olduğunu daha önceki blogumuzda öğrenmiştik. Çıktıdaki değişkenliği Y ve buna sebep olan girdileri de x’ler olarak kabul edersek; 6 Sigma ile bu değişkenliklere sebep olan girdiler tespit edilir ve aynı aşağıdaki resimde olduğu gibi formülize edilir.

Y=f(x) fonksiyonları tanımlamak için kullanılır. Aşağıda basit bir 6 Sigma projesinin işleyişinin fonksiyon mantığı ile açıklaması gözükmektedir.

  1. En başta problem/ler (Y veya y’ler) tanımlanır.
  2. Daha sonra bu probleme etki ettiğini düşündüğümüz girdiler tanımlanır. (x’ler)
  3. Tabi ki bir çok x tanımlanacağı için bunları önceliklendirerek ve kontrol edebileceğimiz miktara indirmek gerekir. Bunun için de Mantık Filtreleri (Logic Filters) adı verilen yaklaşım kullanılır.

Mantık Filtreleri 6 Sigma’da DMAIC adı verilen 5 faz ile problemlerin çözülmesi için geliştirilmiştir. Her fazda kullanılan farklı araçlarla yukarıda belirtilen bir çok girdi (xler) elenerek çıktıya en çok etki eden kontrol edilebilir miktara kadar indirilir.

BiLiG Operasyonel Mükemmellik Danışmanları planlama, uygulama, eğitim ve teknoloji alanlarında destek verecek yeterlilik ve deneyimle OPEX ihtiyaçlarınız için yanınızdadır. Detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 6 Sigma Nedir?

wpChatIcon