Robotik Proses Otomasyon ile Süreçlerinizi Nasıl Dijitalize Edebilirsiniz? - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Robotik Proses Otomasyon ile Süreçlerinizi Nasıl Dijitalize Edebilirsiniz? 

Zamanımızın çok önemli bir kısmı bilgisayar başında geçiyor. Burada da bizlerin kullanımı için oluşturulmuş bir çok yazılım işlerimizi kolaylaştırmakta?

Buraya soru işareti yerleştirmemin sebebi her zaman işimizin tamamını tek bir yazılım ile yapma imkanı bulamamamız. Örnek vermek gerekirse sabah e-posta ile gelen bir faturanın pdf dosyasını açıyorsunuz ardında faturadaki tarih, tutar, gönderen gibi bilgileri kopyala yapıştır yöntemi ile yazılıma giriyorsunuz. Yazılımı açabilmek için şifrenizi her açtığınızda girmeniz gerekmekte. Bu şekilde 3 farklı yazılım arasında bazı bilgileri tekrar tekrar girme durumunda kalabiliyoruz.

Bir Satın alma Uzmanı’nın sadece bu işlemi bile günde defalarca yaptığını düşünelim. Aslında onun piyasa araştırması, tedarikçiler ile müzakere gibi konulara ayırması gereken sürenin önemli bir kısmını bunun gibi manuel işlere (Yalın mantığında biz bunlara katma değersiz faaliyetler diyoruz) ayırdığını görebiliriz.

İşte Robotik Proses Otomasyon (RPA) bizim bilgisayarlarda harcadığımız bu tarz manuel işlerin önemli bir kısmını yazılımsal robotlar tarafından yapılabilir hale getirir. Peki ne gibi süreçler dijitalize edilebilir?

  • Kopyala yapıştırma işlemleri

  • İş kuralı olan durumlarda iş kuralının yerine getirilmesi (her satın alma için 3 tedarikçiden teklif alınması)

  • Uçak, otel gibi biletlerin satın alınması

  • Üretim planlama

  • Banka kredi dokümanlarının sisteme girilmesi

Aşağıdaki linkte bir araç havuzundan talep edenlere araç ve şoför müsaitliğine göre ve araçların eş km seviyesinde tutulması kuralına dikkat edilerek araç tashih edildiğini gösteren bir uygulamayı oldukça yavaşlatılmış şekliyle görebilirsiniz.

Takip eden yazılarımda RPA’nın bir sonraki seviyesi olan Cognitive Process Automation (yani akıllı RPA) ve RPA yapılacak süreci belirlerken bir önceliklendirme yönteminden bahsedeceğim. Görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilir: Hangi Sürecinizde RPA Uygulayacağınıza Karar Vermek İçin 4 Kriter