Hizmet Sektörü İçin Yalın 6 Sigma Kara Kuşak Eğitimi - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Hizmet Sektörü İçin Yalın 6 Sigma Kara Kuşak Eğitimi 

Evrendeki her olayın bir sebebi vardır. Bu sebepler farklı sistem seviyelerindeki fonksiyonlardan kaynaklanır. Örnek vermek gerekirse işletmede yaşadığınız bir verim problemi bir üst sistemden (örneğin yönetimsel kararlardan, ya da müşteriden) oluşabileceği gibi alt sistemlerden ya da komponentlerden (örneğin bir aşınmış bir kayış ya da rulman) kaynaklanabilr.

Merhabalar,

BiLiG Operasyonel Mükemmellik Danışmanları’nın hazırladığı HİZMET SEKTÖRÜ İÇİN YALIN 6 SİGMA KARA KUŞAK PROGRAMI’na hoş geldiniz. Bu çok keyifli ve zorlu süreçte ilerlemeye karar verdiğiniz için öncelikle sizi tebrik eder ve bu yolda ilerlerken sizlere destek olacak yöneticilerinize de teşekkür ederiz.

NEYİ FARKLI YAPTIK?

Farklı bir formatta ilerleyecek olan programdaki bazı temel başlıkları özetleyecek olursak;

 • FLIP: FLIP çevirmek demek. Ya da takla attırmak. Biz de eğitime takla attırdık. İnsan beyninin öğrenmesi konusunda yapılan araştırma sonuçlarına (1) göre eğitim ortamını alıştığınız formattan çıkarıp konuları

 1. Önceden öğrenip/araştırdığınız,

 2. Sonrasında uygulamalarla pekiştirdiğiniz,

 3. Eğitim sonrasında tekrar ederek daha da pekiştirdiğiniz

bir formata getirdik. (2)

 • Katma değersiz faaliyetler: Yalın Yönetim açısından baktığımızda eğitim zorunlu katma değersiz bir faaliyet olarak gözükmekte. Bu sebeple eğitim faaliyetlerinin mümkün olduğunca kısa sürede tamamlanması gerekiyor. Biz de buna imkan sağlayarak normalde 20-25 gün arasında değişen Kara Kuşak Programı’nı değerli iş zamanınızdan çalmayacak şekilde kurguladık.

 • Uygulama tabanlı: Gene aynı araştırmalar (1) gösteriyor ki insan oğlunun bir konuyu öğrenebilmesi için mevcut sınıf tabanlı eğitimlerden yeterli verim alınamamakta. Bunu da sınıfta geçirdiğiniz sınırlayarak ve bu süreyi sadece uygulama yapacak şekilde kurguladık.

 • Mobil: Önümüzdeki 10 senede iş gücünde çalışanların % 75’inin Y ve Z kuşaklarının temsilcileri olacağını ve bunların da çoğunluğunun mobil araçları kullanmakta olduğunu düşünürsek eğitimin mobil araçları kapsamaması düşünülemezdi. (3)

 • Oyunlaştırma: Program sırasında oyunlaştırma tekniklerini kullanarak sizi Flow’un derinliklerine geçirmeyi planlıyoruz. (Bol miktarda Serotonin, Dopamin) (1)

Yalın 6 Sigma (Y6S): Tabi ki olacak. Robustluğunu kanıtlamış bir metodoloji olarak eğitim 6 Sigma’nın 5 fazı üzerinde kurgulandı.

 • AGILE-Scrum: Sektörlerin özellikle hizmet sektörünün değişkenlik hızı düşünüldüğünde eklememek düşünülemezdi.

Göreceğiniz üzere tamamen farklı bir konseptte ilerliyoruz. Kullandığımız metodolojileri ve açıklamaları da kaynaklar altında bulabilirsiniz.

PEKİ PROGRAM NEYE BENZEYECEK?

Programı da aşağıda tanıtmak istersek;

Katılımcılar Kara Kuşak Katılım Sertifikası ile onurlandırılacaktır. Başarı Sertifikası alabilmek için en az bir adet projenin, Proje Koçluk Desteği ile birlikte tamamlanmış olması gerekmektedir.

 • Programın süresi 5 aydır. Konular 6 Sigma’nın 5 fazı izlenerek aktarılıyor olacak. Bu 5 ay içerisinde katılımcılar online eğitim materyallerini istedikleri kadar inceleme fırsatı bulacaklardır. Her videonun/materyalin sırayla izlenmesi gerekli. Video sonlarında yapmanız gerekenler (izlenecek videolar, yapılacak çalışmalar vs) sizlere bildirilecek.

 • Videolar sırasında pop-up quizler olacak. Üzgünüz doğru cevap olmadan ilerleyemiyorsunuz. Ama cevaplar program materyalinin içinde verilmiş durumda ya da kolaylıkla araştırıp bulabileceğiniz türden.

 • Program Kara Kuşak olduğu için konularla ilgili bazı ön araştırmalar yapmanız istenebilir. Bir Kara Kuşak sadece kendi problemini değil başkalarının da problemini çözebilecek kişi olmalı.

 • Her fazın içinde uygulamalar olacak. Her bir konu ile ilgili uygulamalar da sisteme yüklenmiş durumda.

 • Faz sonlarında uygulamalar var. Cevapların sisteme yüklenmesi gerekiyor. Uygulamaları tabi ki başkalarından ya da ekipteki diğer arkadaşlardan yardım alarak yapabilirsiniz. Buradaki amaç konuyu ne kadar anladığınızı ölçmek sadece. Zaten bu sırada tüm materyale erişiminiz de bulunuyor.

 • Her faz sonunda o fazda öğrendiğinizi pekiştirmek amacıyla uygulama koçluğu yapacağız. Bu koçluklar ortak kararlaştırdığımız bir lokasyonda olacak. Ancak isteyen online olarak da katılmakta özgür. Bu koçluklarda mümkün olduğunda sizin kendi verilerinizi kullanarak analizleri yapacağız. Bu sebeple hazırlıklı gelmenizde fayda var.

 • Her faz sonunda uygulama koçluğuna kadar geçen sürede uygulamalar tamamlanmalı. Uygulama koçluğuna kadar bize soracağınız sorular için forum/eposta/telefon/skype/whatsapp kullanılabilir. Uygulama koçluğunda tam gün eğitime katılan ekibe o fazdaki konuların uygulamaları yaptırılacak.

 • Proje Koçluk Desteği’nin amacı hem projelerin zamanında tamamlanmasının sağlanması, hem de eğitimin kalıcılığının sağlanmasıdır. Araştırma sonuçlarına göre koçluk yapılan projelerin performans oranları aşağıda gösterilmiştir; (4), (5), (6)

Programın planlamasını aşağıda belirttik:

Bilgi almak veya başvuru için [email protected] adresine eposta ile ulaşabilirsiniz.

KAYNAKLAR:

 1. Medina, J. B. (2014). Brain rules: 12 principles for surviving and thriving at work, home and school. Seattle, WA: Pear Press.

 2. Flipped classroom. (2017, July 03). Retrieved September 01, 2017, from https://en.wikipedia.org/wiki/Flipped_classroom

 3. Zarom, R. (n.d.). Flipping Training: Going Digital for Better Learning Outcomes. Retrieved September 01, 2017, from https://www.learningsolutionsmag.com/articles/1632/flipping-training-going-digital-for-better-learning-outcomes

 4. How to Effectively Coach Green Belts and Black Belts. (n.d.). Retrieved September 01, 2017, from https://www.isixsigma.com/implementation/teams/how-effectively-coach-green-belts-and-black-belts/

 5. Losch, Sabine, et al. “Comparing the effectiveness of individual coaching, self-coaching, and group training: How leadership makes the difference.” Frontiers in psychology 7 (2016).

 6. De Meuse, K. P., and G. Dai. “The effectiveness of executive coaching-what we can learn from the research literature.” Retrieved from Los Angeles(2009).

 

 

wpChatIcon