YZ Destekli Kompresör Yönetimi Uygulama Örnekleri - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

YZ Destekli Kompresör Yönetimi Uygulama Örnekleri

Dökümhanede Hava Kaynaklı Üretim Kesintilerinin Azaltılması

Müşterinin İş Problemi:

Müşterimize ait dökümhanelerde kompresör arızası nedeniyle üretim kesintileri verimi etkileyen bir sorundu. Bu durum üretim hedeflerinin gerisinde kalmasına, termin gecikmelerine ve maliyetlerin artmasına neden oluyordu. Kompresör başında inceleme yapılana kadar kompresör duruşunun nedeni bilinemiyor, farklı nedenlerle karşılaşıldığından alınan önlemler yetersiz kalıyordu.

Kompress.AI Çözümü:

Kompress.AI akıllı kompresör yönetimi çözümü, müşterinin kompresörü uzaktan izleyebilmesini ve herhangi bir değerde eşik ihlali olduğunda uyarılar almasını sağladı. Bu şekilde erken müdahaleyle duruş nedenlerinin bir kısmı ortadan kaldırılabildi.

Çözümümüzün kurulumundan sonra, sıklıkla fan arızası nedeniyle kompresörün sıcaklığını önerilen seviyelerde tutamadığını, bunun da kompresörde arızi duruşlara neden olduğu görüldü. Ayrıca tesisteki ortam sıcaklığının da kontrol edilmediği anlaşıldı. Ortam sıcaklığı genellikle çok yükseldiğinde fan arızası ile karşılaşıldığından, bu durumun dolaylı olarak kompresörde arızaya yol açtığı yorumlandı.

Müşteri ayarlarına göre deşarj sıcaklığının 95 derecenin üzerine çıkması bir uyarı verir. 100 dereceye ulaştığında fan devreye girer. Fan devreye girmez veya durursa sıcaklık yükselmeye başlar. Kompress.AI 105 ve 110 derecelerde alarmlar vererek kompresörün kapatılmasını önerir. (IoT bağlantısı yapılarak otomatik kapatma da planlanmıştır).

Sağlanan Tasarruflar:

Kompresör bakım ekibi, öncelikle bakımla ilgili maliyetlerden %30 tasarruf elde etti. Dökümhanede üretim verimliliğinin azalmasına yol açan duruş süresi önemli ölçüde azalarak, yılda yaklaşık 12 tam kadro vardiya süresi kadar kapasite serbest kaldı.

Başarı hikayesi sunumunu indirmek için formu doldurun!

wpChatIcon