Önümüzdeki Sene Eğitim İçin Harcayacağınız 6500 TL’yi Nasıl En Etkili Şekilde Yönetebilirsiniz? – 3 - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Önümüzdeki Sene Eğitim İçin Harcayacağınız 6500 TL’yi Nasıl En Etkili Şekilde Yönetebilirsiniz? – 3

ÇALIŞANLAR NEDEN İŞTEN AYRILIYORLAR?

Önceki bloglarda madem rakamlarla başladık, rakamlarla devam edelim. A.B.D.’de yapılan bir başka araştırmaya göre en değerli kaynağınız olan çalışanlarınızın %23’ü ayrılma sebebi olarak kendilerini geliştirecek fırsat yaratılmamasını belirtmişler. (1)

6500 TL NERELERE HARCANIYOR?

Bu konuyla ilgili ilk blogumda eğitimin yatırımın geri dönüşünü doğrudan etkilediğinden bahsetmiştim, ikinci blogumda da bunu 20 kişilik bir firmanız varsa Türkiye’de sadece 6500 TL ile yapabileceğinizi anlatmıştım. Peki acaba bu rakamı en etkili şekilde harcadığımızdan ne kadar eminiz? Bu rakamı nerelere harcıyoruz diye bakalım? Bir önceki bloğumda bahsettiğim araştırma sonuçlarına göre aşağıdaki rakamlar eğitim bütçesinin artmasının sebepleri olarak belirtilmiş;

  • Katılımcıların %57’si eğitimci sayısının artmasına bağlamış. Buradan halen birçok kurumun sınıf bazlı ya da iş başı eğitim (on the job training) tarzı eğitimlere devam ettiğini anlıyoruz. Yani eğitimlerin tekrar tekrar bir veya birden fazla eğitimci tarafından verildiği anlamını çıkarıyoruz. Kaç kişiden bahsediyoruz derseniz aynı araştırma büyük ölçekli kurumlarda 1000 kişiye 7,1 eğitimci düştüğünü de tespit etmiş. Daha ufak ölçekli kurumlarda bu sayı artmakta.
  • Katılımcıların %57’sine göre bu bütçenin artmasının sebebi eğitim kapsamının genişlemesi olarak gözüküyor. Günün koşullarına uyum sağlayabilmek amacıyla eğitimlerin kapsamının da genişlemesi gayet mantıklı. Bu da tüm eğitim sunumlarının, dokümanlarının elden geçmesi, tekrar basılması eskilerinin imha edilmesi gibi bazı yükümlülükler de getirmekte.
  • Katılımcıların %51’i sebebi eğitim alan kişi sayısının artması olarak belirtmiş. Kurumlar büyüdükçe eğitim alan kişi sayısı da artıyor. İlk maddede görüldüğü üzere sınıf eğitimleri ile devam edecek isek eğitimci sayısı, eğitim alanları gibi bazı ek maliyetler de karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.
  • Katılımcıların %41’i ise yeni teknoloji ve ekipman satın alımı olarak belirtmiş bütçe artışının sebebini. Yeni makineler, eski makinelere revizyonlar/modifikasyonlar iş hayatının olmazsa olmazı. Bu da montörlerin iş yerinize gelip tekrar operatörlere eğitim vermesi gibi bazı ek maliyetler daha çıkaracak gibi gözüküyor. (2)

Bu maliyetleri özetleyecek olursam;

  • Eğitimcilerin maliyeti
  • Konaklama maliyetleri
  • Ulaşım maliyetleri
  • Eğitim materyali maliyetleri

başlıkları karşımıza çıkıyor.

BU MALİYETLERİ NASIL AŞAĞI ÇEKEBİLİRSİNİZ?

Tüm bu maliyetleri de bir Öğrenim Yönetim Sistemi (LMS) ile çok daha aşağılara çekmek mümkün olabilmekte. Çözüm ortağımız ExploreGate bu konuda yapay zeka ile harika sonuçlar ortaya çıkarmakta.

İlginizi Çekebilir: Yılda Sadece 6500 TL ile Karlılığınızı (ROI) Nasıl Artırabilirsiniz? – 2. Bölüm

İlgilenenler [email protected] adresinden bizimle iletişime geçebilirler. Ya da bu linkten demo sürümünü talep edebilirler.

BUNDAN SONRA?

Peki sadece tüm eğitimleri dijitale dökeceğiniz bir LMS tüm dertlerinizi çözer mi yoksa insan beyninin öğrenme yeteneğine göre karma (blended) bir yöntem olan FLIP mi kullanılmalı? Onu da daha sonraki bir blogda anlatacağım?

  1. Learning Technologies. (n.d.). Retrieved August 30, 2017, from https://www.trainingindustry.com/articles/learning-technologies/e-learning-and-the-impact-on-employee-engagement/
  2. A. (2017, February 03). 2O16 Training Industry Report. Retrieved October 26, 2017, from https://trainingmag.com/trgmag-article/2o16-training-industry-report
wpChatIcon