OEE’nin İşletmenize Getireceği 9 Fayda - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

OEE’nin İşletmenize Getireceği 9 Fayda 

Toyota üretim sistemindeki üretim uygulamalarında liderlik yapmakta olan Japon bir makine mühendisi, Shigeo Shingo, bir gün Japonya’daki bir üretim fabrikasına ziyarette bulunur. Fabrikada bir pankart görür ve şiddetli bir şekilde itirazda bulunur. Pankartta ”Kayıpları ortadan kaldırın” yazmaktadır. Fabrikadaki mühendisler bu itirazın sebebini ilk başta anlayamaz fakat Shingo neden itiraz ettiğini açıklar. Shingo, kayıpları ortadan kaldırmak için önce kayıpların ne olduğunun keşfedilmesi gerektiğini söyler ve pankart ‘’Kayıpları bul’’ olarak değiştirilir. Peki, kayıpları nasıl bulacağız? Belki de bu sorunun cevabı gizli bir kısaltmada saklı olabilir.

Toplam ekipman etkinliği (OEE), bir üreticinin operasyonunun ne kadar verimli olduğunu değerlendirmek için kullanılan bir terimdir. Diğer bir deyişle, toplam ekipman etkinliği, operasyonlarınızdaki kayıpları fark etmenize, üretim süresinin hangi yüzdesinin gerçekte verimli olduğunu belirlemenize ve ilerlemeyi izlemek için size standartlaştırılmış bir ölçüm verirken, kayıpları düzeltmenize yardımcı olur. OEE performansını ölçmenin amacı sürekli iyileştirmedir. OEE’nin dünya çapındaki şirketlerde sürekli iyileştirme aracı olarak kullanılmasının birçok nedeni vardır. Sağladığı en önemli faydalardan 9 tanesi şunlardır:

1-Yatırım Getirisi (YG) Şirketler makinelere büyük yatırımlar yapıyor ve mümkün olan en kısa sürede yatırımlarından maksimum getiri elde etmeyi planlıyorlar. OEE’nin amacıysa bu süreçlerin maksimum verimlilikte geçmesini sağlamak ve aynı zamanda istenilen yatırım getirisini almaktır.

2-Rekabetçilik Üretim kayıplarını azaltmak ve daha fazla rekabet gücü elde etmek bir firma için çok kritiktir. Örneğin, bir üretim hattı saatte 100 parça üretebilecek kapasiteye sahipken sadece 60 parça üretiyorsa, OEE bu hattın neden başarısız olduğunu gösterir ve bu şekilde şirketin rekabet gücünün artmasına yardımcı olur.

3-Makinelerinizden En İyi Performansı Alın Bir OEE performans metriğini kullanmanın en büyük faydalarından biri, makinelerin performansının uygulama anından itibaren hızla artmasıdır. OEE uygulaması, hem üretim hattının yeni ekipmanındanmaksimum performans elde etmek için uygundur hem de halihazırda çalışan diğer makinelere uygulamak için mükemmel şekilde uygundur.

4-Artan Süreç Kalitesi

Kusurlu ürünlerle ilgili maliyetler, dünya çapındaki şirketlerde ekonomik kaybın en büyük sebeplerinden biridir. OEE ve teknolojiyi birleştirerek, daha etkili izlenebilirlik sistemleri elde ediyoruz, bu da kalite düşüşünün kaynağını bulmamızı sağlıyor. Kusurlu ürün sayısını en az indirmek büyük bir maliyet tasarrufunda anahtar rol oynar.

5-Ölçme ve Karar Verme Yeteneği Yalnızca ölçülen şey yönetilebilir ve geliştirilebilir. Bir üretim sürecinin verimli mi yoksa verimsiz mi olduğunu ve onu nasıl optimize edebileceğimizi bilmek çok önemlidir. OEE, verimliliğin ölçülmesine ve üretim süreçlerinin fiili işleyişinin ortaya çıkarılmasına izin verir. Bu bilgiler çok önemlidir, çünkü bu bilgiler ışığında iyileştirme elde etmek için uygun önlemleri alabilirsiniz.

6-Gizli Fabrikayı Keşfedin Genellikle, gerçek süreç verimliliği varsayılandan çok daha düşüktür. “Gizli Fabrika” olarak adlandırılan bu gerçeği ortaya çıkarmak, endüstriyel üretkenliği artırmanın ilk adımıdır.

7-Kişilerin İşini Kolaylaştırın. Güvenilir gerçek zamanlı bilgilerin kullanılması, tesis personelinin gerçekte nasıl çalıştıklarının farkında olabileceği anlamına gelir, bu da tüm çalışan seviyelerinde anında iyileştirme eylemlerinin etkinleştirilmesini sağlar. OEE, üretim kayıplarının ayrıntılı kaynağı hakkında bilgi sağlar ve bu, tesis verimliliğini iyileştirmek için başlangıç noktasıdır.

8-Makine Onarım Maliyetlerini Azaltın Makinenin gerçek performansını bilmek, makinenin düzgün çalışıp çalışmadığını veya gelecekte onarım ihtiyacına yol açabilecek sorunlar olup olmadığını bilmekle el ele gider. Bu olayları önceden tahmin edebilen bir OEE sistemine sahip olmak (beklenmedik kapanmaları, düşük hızları analiz etmek, vb.), Hem makinelerin önleyici bakımında hem de makinenin kendisinin arızasıyla ilişkili yüksek maliyetlerde büyük bir tasarruf sağlar.

9-Ölçeklenebilirlik Bir OEE sistemini tek bir makinede veya işlemde kullanmaya başlayabilir ve birden çok üretim tesisinde kullanılıncaya kadar uygulamasını genişletmeye devam edebilirsiniz. Bu ölçeklenebilirlik, boyutu ne olursa olsun herhangi bir şirkete uyarlanabilen çok yönlü bir sistemdir.

OEE’nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak, ulaşılabilir OEE hedefleri belirlemede ve makine kullanımını en üst düzeye çıkarmada çok önemlidir. Yalın bir üretim aracı olarak OEE, üreticilerin düşünme, planlama ve yürütme şeklini tanımlar. Şirketinizin gerçek potansiyelini ve kolayca değere dönüştürebileceğiniz kayıpları keşfetmek istiyorsanız, BiLiG OpEx size her zaman yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: 6 Temel Dijitalizasyon Seviyesi

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.

wpChatIcon