İşletmenizde İsraf Avı Sırasında Akılda Tutulacak 6 Başlık - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

İşletmenizde İsraf Avı Sırasında Akılda Tutulacak 6 Başlık 

Yalın İsraf Avı işletmenizde verimlilik ve kalite fırsatlarını tespit etmenize yarayacak çok faydalı bir araçtır. Yıllardır yaptığımız bu çalışmada bazı akılda tutulacak başlıkları özetledim.

1- Süreç akışını çıkarın: İsraf Avı öncesinde ava çıkacağınız sürecin adımlarını çıkarın. Adımları çıkarmanız olası atlamaların önüne geçmenizi sağlar.

2- Sahadaki herkesle konuşun: İsraf Avı bir saha uygulamasıdır ve sahada çalışan tüm arkadaşların bilgilerinin alınması çok fayda sağlar. Ölçülmesi kolay olmayan durumlarda çalışanların ortak görüşünü almanızı sağlar.

3- Veri toplayın: Verilerin bir kısmı belki ERP, SCADA gibi yazılımlardan alınabilir ama önemli bir kısmı da sahadaki yaptığınız görüşmeler, gözlemler ve sayımlar sonunda gelecektir. (Bu çalışma ile daha detaylı Toplam Ekipman Verimliliği (OEE) hesabı yapabilirsiniz.) Bu verileri elinizdeki forma ya da yazılıma anında kaydedin. Örneğin: Operatör malzeme almak için her gün 5 sefer 20 metre yürüyor. Her yürüme yaklaşık 20 sn sürüyor.

4- İsrafları yıllık olarak hesaplayın: Topladığınız verileri yıllık çalışma süresine bağlı olarak hesaplayarak yıllık kayıplarınızı hesaplayın. Örneğin: Madde 3’te bahsedilen malzeme alma süresi kaybı yıllık 8 saat makine duruşuna eşittir.

5- Finansal hesabı yapın: Her bir israfın yıllık parasal kaybını hesaplayın.

6- Önceliklendirin: Tüm israflar hesaplandıktan sonra kuruluşunuza uygun yaklaşım ile israflarınızı önceliklendirin. Burada stratejiler, maliyetler, faydalar gibi farklı yaklaşımlar kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Neden Kimse Kendisine Bir Şey Satilmasini İstemez? 

BiLiG OpEx, müşterilerine “kendi kendini ödeyen teknolojik çözümler” sunmaktadır. Detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.

wpChatIcon