Empati Haritası - Bilig Opex
Türkçe Ptesi - Cuma 09:00-18:00 +90 2167092987

Hem İnovasyon hem de Yalın 6 Sigma projelerinde ilk yaptığımız çalışmalardan birisi müşteri isteklerini belirlemektir. Bunun için kullandığımız araçların arasında Empati Haritası da geçer. Özellikle proje son kullanıcıya hitap eden bir çözüme odaklandıysa Empati Haritası bu müşteri isteklerini belirlemekte faydalı bir araçtır. Uygulaması oldukça basittir:

  • Empati Haritası şablonunu çizin

  • Ekipteki tüm üyelere post-it dağıtın

  • Herkes elindeki kağıtlara müşteri ile empati kurarak ilgili problemle ilgili nasıl cevaplar vereceğini yazsın ve panoda ilgili yerlere (düşünür, hisseder, duyar gibi) yapıştırsın.

  • Müşterilerin her istediği birbirini destekleyen konular olmasa da yazmaya devam edin. (örneğin otomobil daha yüksek süratte daha az yakıt tüketsin)

  • Tüm fikirler tükenince fikirleri birleştirin ve önceliklendirin. Buradan çıkan başlıkları daha sonra CTQ ağacı ile de spesifik hale getirebilirsiniz.

Aşağıda bir yazılım kullanıcılarının isteklerini belirlemek için hazırlanmış Empati Haritası’nı inceleyebilirsiniz:

BiLiG Operasyonel Mükemmellik Danışmanları planlama, uygulama, eğitim ve teknoloji alanlarında destek verecek yeterlilik ve deneyimle OPEX ihtiyaçlarınız için yanınızdadır. Detaylı bilgi için tıklayabilir veya aşağıdaki “Book Now” kutusundan çevrimiçi görüşme için randevu alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Müşterilerinizi Gerçekten Anlamanız İçin Harika Bir Araç (JTBD)

wpChatIcon